Otomasyon Kullanımı ve Şifre İşlemleri

  • Öğrenci Bilgi Sistemini (Otomasyonunu) nasıl kullanabilirim?

obs.firat.edu.tr web adresine giriş yaptıktan sonra öğrenci girişi tıklanır. Gelen ekranda Kullanıcı Adı yazan yere Öğrenci Numaranızı ve Şifre kısmına (ilk defa giriyorsanız şifreniz T.C kimlik numaranızdır) şifrenizi yazdıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan menüde Kullanım Kılavuzu bulunmaktadır. Lütfen inceleyiniz.

  • Öğrenci Bilgi Sistemi (Otomasyonu) şifremi unuttum ne yapmalıyım?

obs.firat.edu.tr adresinden giriş yapılır. Daha sonra Öğrenci girişine tıklanır. Gelen ekranda şifremi unuttum butonuna basılır. Şifremi unuttum ekranı geldiğinde Öğrenci numaranızı yazıp ilgili güvenlik doğrulamasını yaptıktan sonra SMS veya e-Mail seçeneklerinden birini seçerek gönder butonuna basınız. SMS veya e-Mail gelebilmesi için sistemde Cep telefonu ve kişisel e-Posta adresinizin tanımlı olması gerekmektedir.

  • Öğrenci Bilgi Sisteminde (Otomasyonunda) tanımlı bir cep telefonum ve e-posta adresim yok ne yapmalıyım?

Öğrenci Bilgi Sistemine(Otomasyona) ilk defa giriş yapıyorsanız şifreniz T.C kimlik numaranızdır. Giriş yaptıktan sonra sistem sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bunları yaptıktan sonra sisteme giriş yapıyoruz . Genel İşlemler -> Özlük İşlemleri menüsüne gelerek 1.Cep No ve 2.E-Posta alanlarını dolduruyoruz. Kaydet tuşuna basarak işlemi tamamlıyoruz. Eğer otomasyona giriş yapamıyorsanız ve iletişim bilgileriniz de kayıtlı değilse Bölümünüzün Öğrenci İşleri Birimi ile irtibata geçerek 1.Cep No ve 2.E-Posta alanlarını girmelerini talep ediniz. Not: 2.E-Posta adresinin (gmail,outlook,hotmail vb. kişisel E-Posta adresi olması gerekmektedir.)

  • Öğrenci Bilgi Sisteminde  cep telefonum ve e-posta adresim tanımlı olduğu halde şifre gelmiyor ne yapmalıyım?

Cep telefonu ve E-Posta adresiniz tanımlı olduğu halde şifre gönder butonuna bastığınızda şifreniz gelmiyorsa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile irtibata geçiniz.